KONFERENCJA
„Centrum Integracji Społecznej otwarte na niepełnosprawnych”
W dniu 22 marca 2013r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ OTWARTE NA NIEPEŁNOSPRAWNYCH”.
 
Wśród zaproszonych znalazły się osoby i instytucje związane z działaniami projektowymi. Gościliśmy przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli władz lokalnych z Ogrodzieńca, Poręby i Łaz, przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy , Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu oraz Ośrodka Pomocy społecznej w Łazach.
Obecny był także zarząd Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego.
Na początku konferencji kierownik Centrum Integracji Społecznej Mariusz Tarnówka przedstawił w formie prezentacji multimedialnej ogólne zasady funkcjonowania Centrum i jego historię, szczegółowo omówił zrealizowane działania projektowe. Jego wypowiedź poparta była fotografiami ilustrującymi proces edukacji uczestników oraz ich pracę z wykorzystaniem zakupionych w czasie trwania projektu sprzętów i programu komputerowego „Wymarzony ogród”.
 W drugiej części prezentacji, koordynator projektu, Agnieszka Winczewska omówiła wyniki ewaluacji działań przeprowadzonych na rzecz uczestników projektu „CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ OTWARTE NA NIEPEŁNOSPRAWNYCH” odpowiadając na pytania: Czy projekt był dobrze zaplanowany, czy cele ogólne i szczegółowe założone w projekcie odpowiadały potrzebom uczestników/czek projektu; Czy otrzymane wsparcie rozwiązało problemy odbiorców?; W jakim stopniu finansowanie projektu ze środków unijnych przyczyniło się do zmniejszenia zagrożenia wykluczeniem społecznym u 30 osób niepełnosprawnych z powiatu zawierciańskiego?; Czy uczestnicy projektu są zadowoleni z otrzymanego wsparcia?; Ile osób ograniczyło lub zaprzestało korzystania z pomocy społecznej po zakończeniu uczestnictwa w projekcie i podjęło zatrudnienie?

W następnej kolejności głos zabrali zaproszeni goście:
Pan Marcin Słonka, Dyrektor ZAZ z Bielska Białej, który opowiadał o kolejnej, po Centrum Integracji drodze ułatwiającej wyjście na rynek pracy osobom niepełnosprawnym, a mianowicie poruszył temat „ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ JAKO OGNIWO ŁĄCZĄCE Z OTWARTYM RYNKIEM PRACY”. Bielski ZAZ działa w branży introligatorsko – drukarskiej od 2004 roku, w związku z tym uczestnicy/czki konferencji mogli zapoznać się z miarodajnymi informacjami związanymi z jego funkcjonowaniem na rynku.
  Kolejnym gościem był Pan Dawid Topol Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Wodzisławiu Śląskim, który zaprezentował bardzo istotny wątek w procesie poprawy egzystencji osób niepełnosprawnych, to znaczy: „MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU I ZATRUDNIENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”.

Jako następna zabrała głos przedstawicielka Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego KLUCZ. Stowarzyszenie to realizuje projekt „TRATWA : Trwały Rozwój, Aktywizacja – Tak Wspieramy Ambitnych”.
TRATWA tak, jak jej leksykalny pierwowzór pozwala swoim uczestnikom odnaleźć się na szerokich wodach rynku pracy i ułatwia znalezienie zatrudnienia.

Następną osobą, która przemówiła do zgromadzonych gości była poruszająca zagadnienie „SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA, JAKO ŹRÓDŁO ZATRUDNIENIA” reprezentantka Spółdzielni Socjalnej „Opoka”. Spółdzielnia ta jest wyjątkowa między innymi dlatego, że jako pierwsza w Polsce została utworzona przez 2 odrębne podmioty prawne działające w zakresie reintegracji społecznej i szeroko rozumianej pomocy, a mianowicie: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.
Spółdzielnia działa od 2009 roku i stanowi realną podporę dla długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych osób dając im możliwość zatrudnienia.

Jako ostatnie spośród gości kilka słów powiedziały Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach Bożena Strzelecka – Kłopot oraz Sekretarz Urzędu Miejskiego w Łazach Ilona Pelon.
 
W ramach podziękowania za współpracę na rzecz aktywizacji społeczno – zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym wyróżniono kilka instytucji, które otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz drobne upominki.
 
Na zakończenie konferencji wszyscy zebrani goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczestników Centrum Integracji Społecznej.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
|